מי אתה זבוב הפירות?

ימי הקיץ מהווים ימים קשים אשר מחזירים לחיינו את זבובי הפירות.

זבובים אלו פוגעים באופן ישיר בפירות והירקות שלנו ומדובר במכה לחקלאים אשר פוגעת בפרנסתם.

מי אתה זבוב הפירות? כיצד אתה מתרבה? וכיצד ניתן למנוע את הנזקים שהוא מייצר?

 

מי הוא זבוב הפירות?

שמו המלא הנו "זבוב הפירות הים תיכוני" ומדובר באחד מגורמי הנזקים הגדולים בתחום גידול הפירות החקלאיים. שמו אמנם מבלבל אך הוא בכלל ממערב אפריקה באזורה הטרופי ומשם התפשט לחלקים נרחבים בעולם, בין אם לאגן הים התיכון, מרכז אירופה, אוסטרליה וכן לדרום אמריקה.

זבוב הפירות תוקף מעל 250 מינים של פירות וביניהם פירות ההדר, תפוחים, אגסים, רימונים, אפרסקים, מנגו ואף הוא נוהג לתקוף ירקות כמו העגבנייה. אורכו הנו כ- 5 מ"מ וניתן לזהות אותו עקב צבעו החום המשולב עם הצבע הצהוב.

 

כיצד הוא מייצר נזק חקלאי?

לנקבת זבוב הפירות קיימת צינורית הטלה דמוית מחט. בעזרת צינורית זו הנקבה קודחת בקליפות הפרי לעומק הנע בין 2 – 5 מ"מ ומטילה את ביציה. כאשר הביצים בוקעות, הזבובים גדלים בתוך הפרי עד שנעשים לגודל של כ- ס"מ בודד ונופלות אל הקרקע. לאחר מספר ימים הגלמים שנופלים לקרקע גדלים ומתחילים לתקוף את שאר הפירות שנמצאים בשדה ובכך יכולים להשמיד את רוב הפירות והירקות גדלים בשדה תוך מספר ימים מצומצם.

חקלאים רבים מתקשים במלחמה עם זבובים מסוג זה וכן מדובר במזיק ברמה בינלאומית כמו שניתן להבין. גם משרד החקלאות מעורב במלחמה כנגד זבוב הפירות והוא מוגדר כיום כ"נגע בר ביעור". כחלק מהמלחמה בזבוב הפירות הים תיכוני משתמשים בשיטות שונות של הדברה בין אם בהדברות ביולוגיות של שימוש בזבובים עקרים ובין אם בפיתיונות מורעלים אשר מרוססים בחומרי הדברה.

זבובי הפירות מהווים מכה חקלאית קשה כפי שאתם מבינים והריסוס שלהם אינו פשוט. מאחר והרימות והגלמים הנם חבויים בתוך הפרי ההדברה אפקטיבית רק כנגד הבוגרים הגלויים שנפלו כבר על האדמה. מזג האוויר אף הוא משפיע על התפתחותו של הזבוב כאשר בחורף הפעילות שלו נעשית איטית בהרבה ולכן דור של הזבובים עלול לחיות עד שלושה חודשים ולכן הנזק החורפי הנו מצומצם יותר, אך במדינת ישראל מאחר והחורפים בשנים רבות הנם חמימים במיוחד הזבובים מבצעים נזק גם בזני הפירות החורפיים.

לכן כפי שניתן להבין חשוב ליצור קשר עם מדביר מקצועי שידע כיצד לבצע את ההדברה כנגד זבובי הפירות בצורה יעילה ביותר. בקסם הדברות תקבלו את ההדברה המקצועית והיעילה ביותר שניתן למצוא בתחום זה וכן את היעוץ הטוב ביותר בתחום. זבובי הפירות אמנם מהווים מכה של ממש כנגד הפירות החקלאיים אך שימוש במדביר מקצועי יכול להציל את היבול וכן את הפרנסה שלכם ולכן אסור להתמהמה בנושא.

 

חייה

אולי תאהבו גם:

איך נדע שהדברה היא אקולוגית?

השימוש בחומרי הדברה כימים ומסוכנים הוא דבר נפוץ מאוד, ומומחי הדברה בעולם מפתחים חומרים כימים שתכליתם היא להבטיח שיבולים חקלאיים לא יפגעו ממזיקים שונים. הבעיה

קרא עוד »